językowe zawiłości: SOUS VIDE, czyli pełnia smaku

13275749_1189285631084137_1396441387_n

Czasami idziesz do restauracji, dostajesz menu, czytasz i… do końca nie wiesz, czym są poszczególne dania. Niektóre nazwy mogą ciekawić lub odstraszać, a nie każdy jest na tyle odważny, by przyznać się, że tak naprawdę nie wie, o co chodzi. Spokojnie, stopniowo postaram się przedstawiać Ci tego typu zagadnienia, aby żadna karta dań więcej nie wprowadziła Cię w zakłopotanie.

Drogą dedukcji doszłam do tego, że zacznę od.. SOUS VIDE (czyt. su wid).

W dzisiejszych czasach, w menu można znaleźć pozycje takie jak np. „Indyk sous vide z…”. Co to tak naprawdę oznacza? Nie taki diabeł straszny, jak go malują! Otóż…

SOUS VIDE to metoda gotowania. W języku polskim oznacza dokładnie gotowanie w próżni przez dość długi okres czasu w niskich temperaturach. W Polsce nie jest to jeszcze (!) bardzo popularne, lecz już dawno zdobyło serca ludzi na całym świecie.

Sous vide można stosować w przygotowaniu mięs, owoców, warzyw, ryb, jajek i innych. Dzięki pakowaniu próżniowemu w efekcie finalnym zachowane są wszystkie cenne składniki odżywcze, a co najważniejsze – naturalny smak produktu. Jakim cudem? Wszystkie soki i aromaty zostają zatrzymane w woreczku, do którego produkt został spakowany próżniowo. Proste, prawda?
Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie temperatury i czasu gotowania do konkretnego produktu. Zakres temperatur jest przeogromny, dlatego, jeśli chcesz sprawdzić, w ilu stopniach powinno gotować się wybrane przez Ciebie danie, możesz sprawdzić to tu:

http://www.sousvidesupreme.com/sitecm/i/times_and_temps.jpg.

To właśnie wybór czasu i temperatury decyduje o tym, jak miękki i soczysty produkt otrzymamy.

Wszystko to i tak brzmi dość egzotycznie? Ułatwię Ci wyobrażenie sobie tego w 100%.

W szkole uczyliśmy się gotowania sous-vide. Ja akurat dostałam za zadanie przyrządzenie dorady sous vide na musie z dyni.

IMG_1994

Po uzyskaniu fileta z całej ryby wrzuciłam go do woreczka, dodałam odrobinę masła, przyprawy i spakowałam próżniowo.

IMG_1996

Następnie, umieściliśmy wszystkie przygotowane przez nas produkty w urządzeniu do sous vide. W całkowitym uproszczeniu – jest to kąpiel wodna w określonej dla produktu temperaturze.

IMG_1998

Po nie całej godzinie efekt wyglądał następująco:

IMG_2001

Już przestało być to takie skomplikowane, prawda?

Efekt finalny – Dorada sous vide z jabłkiem sous vide na musie z dyni!

13275749_1189285631084137_1396441387_n
Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam Ci temat gotowania sous vide i już nigdy nie sprawi Ci to problemu!

2 Comment

  1. […] Sous Vide – http://malutkoodkuchni.pl/2016/05/24/sous-vide-czyli-pelnia-smaku/ zapraszam! […]

  2. […] sous-vide – metoda gotowania. W języku polskim oznacza dokładnie gotowanie w próżni przez dość długi okres czasu w niskich temperaturach. Więcej na ten temat dowiesz się tu: LINK […]

Dodaj komentarz